Görsel Dikkat Kartlarım

Psk. Tuğçe Akınsel Karamanlı

Bebeğin doğumdan itibaren uygun uyaranlarla karşılaşması çok önemlidir  ve oyun bu uyaranları bebeğe sunmanın en doğru yoludur çünkü bebekler oyun ile öğrenirler.

 

Bebeğe, uygun ve yeterli uyaranın doğru materyaller ve doğru şekilde sunulması her alandaki gelişimi için oldukça önemlidir. Bebek doğduğu andan itibaren öğrenmeye başlar; bedenine hakim olmayı, yürümeyi, kendini anlatmayı, etrafındaki insanları, iletişimi, sosyalleşmeyi konuşmayı öğrenir.

 

Oyun ile zihinsel, fiziksel, sosyal, duygusal becerilerin yanında dil, yaratıcılık ve iletişim becerileri gelişmektedir.

 

İlk yıllardaki oyun, bebeğe sağlanan oyuncak ve materyaller soyut düşünme yetisi gelişmemiş bebeğin bilgiyi somutlaştırarak öğrenmesine yardımcı olur.

 

Eğitici kartlar bebeğin konuşma ve dil, görsel ve işitsel dikkat ve odaklanma becerilerini kuvvetlendirir, ince-motor becerilerini ve el-göz koordinasyonunu geliştirir, duygusal, sosyal ve duyusal gelişimi destekler.

 

24+ ay ve üzeri için uygun olan Görsel Dikkat kartlarım aileler tarafından rahatça kullanılabilecek özelliklerde bebek ve çocuklarımızın Bilişsel Gelişim, Dil Gelişimi, Sosyal-Duygusal Gelişim ve Motor Gelişim alanlarının desteklenmesi ve geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

 

Kartlar kullanım olarak Eksik kartlarım, Fark kartlarım ve Bul bakalım kartlarım olarak 3 gruba ayrılmıştır. Toplamda 20 kalın karton kart ve arkalı önlü 40 adet illüstrasyon vardır.

Set  içerisinde 7 adet aynı resme ait 2 eksiği bulma(toplam 14 kart) ve 7 adet benzer 2 resme ait 4 farkı bulma(toplam 14 kart) kartları ve 6 adette saklanmış olan hayvanı bul(toplam 12 kart) kartları bulunmaktadır.

Kartlarla çalışmaya istediğiniz sıralamayla başlayabilirsiniz. Ancak önerilen sıralama öncelikle Bul bakalım kartları, Sonrasında eksik kartları ve en son olarak da Fark kartlarının kullanımı yönünde olmalıdır.Eksik ve fark gruplarına ait 2 kart alınıp yan yana koyulur ve 2 resim arasındaki eksikler ya da farkların çocuklar tarafından bulunması sağlanır. Bul bakalım grubunda ise önce aranacak olan hayvanın resim çocuğa gösterilerek hayvan hakkında konuşulur ve kartın arkası çevrilerek ortamda gizlenmiş olan hayvanın çocuk tarafından bulunması sağlanır. Ve bu sayede bellek gelişimi de desteklenir.

Setimiz çocukların dikkat ve zeka gelişimlerine olumlu derecede etki eder. Beyin sürekli uyarılır ve bu sayede beyin hücreleri iyi bir gelişim sağlar, ayrıca hafıza gelişimine çok katkıda bulunur.

Görsel Dikkat Kartlarım aileler , okul öncesi eğitim ve özel eğitim kurumları tarafından rahatlıkla kullanılabilecek şekilde hazırlanmıştır.