Uzaktan Eğitimde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Dr. Erdem Beyoğlu

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de COVİD-19 salgını sonrasında birçok alanda değişimler yaşanmaktadır. Ancak eylül ayının gelmesi ile en ciddi değişimin eğitim sisteminde meydana geldiği görülmüştür. Eğitim sistemimizde, geleneksel yüz yüze eğitimden uzaktan eğitim modeline geçiş yapılmıştır.

Son yıllarda bir çok avantajı ile popüler hale gelen uzaktan eğitim modeli COVİD-19 salgını sonrasında zaruri hale gelmiştir. Ancak  yüz yüze eğitim modeline göre ciddi dezavantajları bulunmaktadır. Bunların başında çocukların bilgisayar başında otururken erken sıkılmaları ve dikkat sürelerinin kısa olması gelmektedir.

Uzaktan eğitim modelinde çocuklarımızın derslerine karşı daha istekli ve daha motive olabilmeleri için birkaç noktaya dikkat etmemiz gerekmektedir. Bunlar;

  • Çocuğunuzu okula gidiyormuş gibi hazırlayınız. Çocuğunuz fiziki olarak okula gitmediğinden ve etrafında arkadaşları olmadığından günlük okul rutinlerini geliştirmekte zorlanabilir. Bundan dolayı sizlerin erken kalkıp gerekli hazırlıkları yapmanız ve onları okula gidiyormuş gibi hazırlamanız gerekmektedir. Sabahları erken kalkmaları ve kahvaltı yapmaları çocuğunuzun günlük rutinini kazanmasını kolaylaştıracaktır.
  • Kullanılacak aletlerin (bilgisayarlar, tablet ve cep telefonu gibi) çalıştığından ve internet bağlantınızın olduğundan emin olun. Çocuğunuzla birlikte dersler başlamadan en az 15 dakika önce bilgisayarını açmasına, kullanıma hazır hale getirmesine, kalem, defter, silgi gibi gerekli eşyalarını düzenlemesine ve önceki günden kalan ödevlerini hazırlamasına yardımcı olunuz. Böylelikle çocuğunuzun derslerine zihinsel olarak hazırlamasına olumlu katkıda bulunmuş ve uyumunu attırmış olursunuz.
  • Odada ve evde dikkat dağıtıcı eylemlerden uzak durunuz. Çocuğunuz eğitim alacağı odada dikkatini dağıtabilecek materyallerden (oyuncak, telefon ve televizyon gibi) arındırmanız dersler sırasında dikkat dağınıklığı yaşamasını azaltacaktır. Yine ev içerisinde de elektrik süpürgesi gibi yüksek sesli aletlerin kullanılması veya yüksek sesli televizyon izlenmesi veya dersler sırasında çocuğunuzun odasına girip çıkmanız çocuğunuzun dikkatini dağıtabileceğinden önerilmemektedir.
  • Ders aralarına uygun ortam sağlayın. Teneffüs saatlerinde çocuğunuzun rahat olabileceği ve keyifli aktiviteler yapabileceği ortam hazırlamaya çalışın. Ancak bu süre içerisinde ekranlardan uzak durmasına ve mümkünse fiziksel aktivelere yapmasına imkan sağlayınız. Temel olarak fazla müdahaleci olmamaya ve çocuğunuzun rahat ve keyifli vakit geçirmesine olanak sağlamanız ve teneffüsün bitmesinin ardından yeniden derslerine yönlendirmeniz gerekmektedir.
  • Odasında yalnız olmasına özen gösteriniz. Çocuğunuzun uyum becerilerinin geliştirilmesi ve derslere karşı dikkatinin artırılması amacıyla odasında tek başına kalmasına olanak sağlamalısınız. Ancak Dikkat Eksikliği—Hiperaktivite Bozukluğu, Özgül Öğrenme Bozukluğu gibi özel durumları olan çocuklarda, doktorların ve öğretmenlerin yönlendirmesi ile, annenin veya babanın dersler sırasında çocuklarının yanında olmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Buradaki önemli nokta, anne babaların çocuklarının yanına oturarak derslerini takip edebilmesine yardımcı olması ancak fazla müdahaleci olmamaları, daha çok dikkatin dağıldığı ve dersten kopulduğu durumlarda derse teşvik edici küçük müdahalelerde bulunmaları ve diğer durumlarda daha çok gözlemleyici olmalarıdır. Aksi halde çocuk birçok görevi anne babasına yükleyerek derslerine karşı yeterli özeni göstermeyecektir ve eğitimden uzaklaşacaktır.

Son olarak uzaktan eğitimin sanıldığından çok daha zor olduğunu, yoğun dikkat gerektirdiğini ve çocuğunuzun süreç içerisinde zorlanmasının normal kabul edilmesi gerektiğini unutmayınız. Böyle zamanlarda zorluğu kabul ederek çocuğa baskı yapmadan motive etmeye çalışmak daha etkili olacaktır.