Kolay müzik aleti yapımı – Marakas

Uz. Orçun Latifoğlu

Değerli “Ailemiz” dergisi okurları bu sayımızda sizi ve çocuğunuzu eğlenceli bir etkinlik ile buluşturmak için detaylı bir araştırma sonucunda küçük çocuğu olan anne babaların sıkça karşılaştığı bir proje ödevinde karar kıldık.

Çocukların hem el becerileri hem hayal güçlerini geliştirmesine yardımcı olan bu proje ödevlerinden bugün müzik aleti yapımını işleyeceğiz. Çok sayıda farklı müzik aletinin değişik malzemeler ile yapıldığı çalışmalardan biri olan basit ve güzel marakas müzik aleti yapımı konusunu sizler için araştırdık.

Her zaman evde bulunabilecek malzemeler ile kısa sürede kolay bir şekilde hazırlanabilecek marakas yapımı için gerekli olan malzemeler;

  • Plastik büyük kaşık
  • Sürpriz yumurta kabı
  • Bakliyatlar
  • Küçük lastik toka
  • Şeffaf bant
  • Makas

Gerekli olan malzemeler hazırladıktan sonra ilk olarak sürpriz yumurta kaplarının yarısına kadar bakliyat doldurulur. Bu bakliyatların farklı olmaları değişik sesler çıkarmalarını sağlar. Bu bakliyatların küçük boyutlu olmalarına özen gösterilmeli.

Örnek çalışmamızda mısır, tel şehriye, kırmızı mercimek ve kırık pirinç kullanılmıştır. Kapların içine malzemeler konulduktan sonra ağızları sıkıca kapatılır, gerekli görülürse şeffaf bant ile bir kat bantlama yapılır.

Yumurta kalıplarının her biri iki adet plastik kaşığın içine konulur ve kaşıklar sıkıca iki yerinden şeffaf bant ile bantlanır. İstenirse kapların daha sıkı durması için kaşığın büyük kısmından da bantlama yapılır.

En son aşamada süsleme amaçlı  renkli tokalar ya da özel aksesuarlar ile süslenebilir. Artık müzik aleti kullanıma hazır…

Kolay müzik aleti yapımı okul öncesi çocukların gelişimleri için anne ve babalar ile birlikte yapılabilecek eğitici bir çalışmadır. Bu çalışmayı çocuğunuz ile birlikte yapıp onun gelişimini destekleyebilir, çıkardığı sesler ile müzik yeteneğini geliştirebilirsiniz.